Biskupi apelują o jedność w obronie życia

25.06.2016

Niech każdy z nas codziennie odmówi dziesiątek Różańca w intencji pełnej ochrony życia ludzkiego w Polsce. Niech to będzie też nasz dar z okazji obchodzonego 1050-lecia Chrztu Polski. Taka intencja pojawi się także w czasie codziennego Apelu Jasnogórskiego. Jest moim pragnieniem, żeby w najbliższym czasie do modlitwy związanej z jubileuszem Chrztu Polski dołączyć tę o pełną ochronę w Polsce życia poczętego. Oto poproszę Ojców Paulinów z Jasnej Góry – podkreśla ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Chodzi też o to, aby ta modlitwa, która zanoszona będzie w intencji obrony życia, jednoczyła nasz Naród i aby wrażliwość ludzkich sumień na zbrodnie aborcji była coraz większa – dodaje.

O jedność w sprawie obrony życia apeluje również ks. bp Wiesław Mering. – To jest absolutne nieporozumienie przeciwstawiać biskupów projektowi obywatelskiemu. Przecież nie chodzi o to, abyśmy mieli teraz nagle biczować te kobiety, które popełniły zbrodnie – podkreśla ordynariusz włocławski. Projekt obywatelski zakłada możliwość odstąpienia od kary dla kobiety. – Jak mógłby zatem stanąć przeciw życiu? To byłoby zniweczenie całej nauki, całego wysiłku wielkiego obrońcy życia św. Jana Pawła II, którym nieustająco się szczycimy i do którego nauk się odwołujemy – mówi ks. bp Mering. Dlatego przeciwstawianie tych, którzy zbierają i składają podpisy pod Inicjatywą Obywatelską „Stop aborcji”, Episkopatowi nazywa ponownie absolutnym nieporozumieniem.

Nie ulega wątpliwości, że zlikwidowanie w polskim prawie trzech wyjątków, które dopuszczają zabicie dziecka poczętego, wymaga programów, które wesprą rodziców w trudnych sytuacjach. Projekt Inicjatywy Obywatelskiej „Stop aborcji” zobowiązuje państwo do zapewnienia stosownego wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne lub poczęte w okolicznościach uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego

powrót do aktualności

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”
ul. Nowogrodzka 42/501
00-695 Warszawa